Udstillinger

Aktuelle og Tidligere udstillinger

Udstillinger 2019

Thomas Kluge: "Mens vi venter"

12. januar - 3. marts

  Thomas Kluge.


9. marts - 28. april

  Bodil Manz & Hans Christian Rasmussen.


4. maj - 23. juni

  Ida Guldhammer & Ole Lejbach.


6. juli - 18. august

  Bispegårdsgruppen.


24. august -  13. oktober

  Katrine Ærtebjerg & Carsten von Würden.


26. oktober - 15. december

  Maja Lise Engelhardt

Udstillinger 2018

Jesper Neergaard: KINDERTOR,

Diecksee Promenade, Malente, Holsten, 1980

Udstillinger 2016

25. nov. 17 - 7. jan.

Ra Kajol


20. jan. - 4. marts

Danske Kunsthåndværkere


17. marts - 6. maj

Lillian & Jesper Neergaard


19. maj - 1. juli

Bispegårdsgruppen


7. juli - 5. aug.

Kunstnere på Kalundborgegnen

- i anledning af Kunstbogen


11. aug. -  2. sep.

J. Th. Lundbye-udstilling

- i anledning af hans 200 års fødselsdag


8. sep. - 21. okt.

  • Ida Holm Mortensen,
  • Helle Baslund,
  • Birgitte Thorlacius.


3. nov. - 16. dec.

Josephine Ernst & Dorte Bundesen

Udstillinger 2017

Mette Møller Bovin

7. jan. - 19. feb.

”Mørke og lyse rum” ved:

  • Susanne Schmidt-Nielsen
  • Kristine Djurhuus
  • Michala Norup
  • Kristina Kvalvik
  • Kirsten Schauser

25. feb. - 9. april

Hans Börjeson & Birgitte Börjeson


22. april - 5. juni

JChristian Jensen & Niels Larsen


17. juni -30. juli

Bispegårdsgruppen


5. august -  17. september

Bente Marie Kjeldbæk


30. september - 11. november

Mette Møller Bovin


25. november - 7. januar 2018

Ra Kajol

Udstillinger 2015

Grete Balle

23. januar - 6. marts

Lilybeth Sebaldus &

Simon Grimm


19. marts - 1. maj

Bispegårdsgruppen


14. maj - 26. juni

Ole Olsen & Lene Elsner


9. juli - 21. august

Pia Andersen


3. september -  16. oktober

Dorthe Steenbuch Krabbe, Caroline Krabbe &

Luise Haugen


29. oktober - 18. december

Grete Balle, Retrospektiv 90-års fødselsdagsudstilling

Johanne Foss

10.01 - 22.02

Nordatlantisk Mangfoldighed


07.03 - 19.04

Kunstgruppen PRO


02.05 - 14.06

Jens Flemming Sørensen

& Susanne Åmund

ved Galleri 5000


27.06 - 09.08

Bispegårdsgruppen


22.08 - 04.10

Hans Pauli Olsen, Marius Olsen

& Thorbjørn Olsen


10.10 - 22.11

Johanne Foss


29.11 - 09.01.2016

Aka Høegh

 

Udstillinger 2013

Udstillinger 2014

Knud Odde

11.01 - 23.02

KRAP


08.03 - 20.04

Hussein Tai


03.05 - 09.06

Havfruer & Frøkner


21.06 - 27.07

Bispegårdsgruppen


09.08 - 14.09

Knud Odde


27.09 - 02.11

Nina Ferlov & Bent Vinkler


15.11 - 21.12

Alexandra Mai Møller & Aino Møller

Erik A. Frandsen

12.01 – 17.02   

Hanne Ravn Hermansen & Anna Lindgren


02.03 – 07.04   

Mona Dam, Birthe Reinau, Eva Thomsen &

Trine Bach Jacobsen


20.04 – 02.06   

Birgitte Gyrd & Dorrit Worm


15.06 – 21.07   

Bispegårdsgruppen


03.08 – 15.09   

Erik A. Frandsen


28.09 – 03.11   

galleri NB Viborg: Jacob Brostrup &

Vilmantas Marcinkevicius


16.11 – 22.12   

Fyns Grafiske Værksted


Udstillinger 2011

Udstillinger 2012

Esben Hanefelt Kristensen

14. jan - 26.feb

Galleri Udengaard - Ebeltoft : Bent Holstein,

Heidi Bielfeldt, Johan Petterson, Marianne Markvad


10. mar - 15. apr

Lis Rejnert Jensen & Joe Ingvartsen


28. apr - 3. jun

Bispegårdsgruppen


16. jun - 22. jul

"En sten i skoen"


4. aug - 9. sep

Esben Hanefelt Kristensen


22. sep - 28. okt

"The Great Return" : Berlin Selected Artists


10. nov - 23. dec

Kissa Tindal & Marianne Fossgreen


Udstillinger 2010

Anne Vilsbøll

23. jan - 14. mar

Keld Moseholm & Kalundborg Kommune:

Kunst indkøbt i Bispegården 1998-2008


27. mar - 9. maj

Mindeudstilling: Mogens Balle


22. maj - 27. jun

"Reflextions":Petro Lucaci, Romelo Pervolovici,

Torben Heron, Viggo Lynge


10. jul - 15. aug

Bispegårdsgruppen


28. aug - 3. okt

Hanne Sie, Ulrik Vintersborg,

Hanne Salamon, Joseph Salamon


16. okt - 21. nov

Anne Vilsbøll


4. dec - 9. jan 2011

Doris Bloom


Udstillinger 2008

Lilybeth Sebaldus

19. jan - 24. feb

Jorge Monras


8. mar - 13. apr

Niels Witten


26. apr - 1. jun

Sys Hindsbo


14. jun - 27. jul

Gruppe 99: Lise Ring, Grethe Tranberg,

Birgitta Hallberg & Gudbjörg Benediktsdottir


9. aug - 14. sep

Bispegårdsgruppen


27. sep - 2. nov

Lilybeth Sebaldus og Tonny Hørning


15. nov - 28. dec

Malene Schjøll, Linda Lildholdt og

Karen Kitani Harsbo


Udstillinger 2006

Finn Mickelborg

7. jan - 12. feb

Bentemarie Kjeldbæk


18. feb - 23. mar 

Sonia Brandes, Jørgen Karlsen og

Stine Ring Hansen


1. apr - 7. maj 

Hans Chr. Rylander og Birthe Troest


13. maj - 18. jun

Grete Balle og Mogens Balle


24. jun - 30. jul

Bispegårdsgruppen


5. aug - 10. sep

Finn Richardt og Peter Bjørn Olsen


16. sep - 22. okt

Steffen Tast, Bruno Kjær og Frode Gundorf


28. okt - 3. dec

Finn Mickelborg og Ole Schjører-Hansen


9. dec - 14. jan 2007

Edition Atelier Clot


Udstillinger 2004

Pia Andersen

10. jan - 16. feb

Kunstnersammenslutningen M59,

Maleri, skulptur og grafik


21. feb - 28. mar

Frank Rubin, Maleri og grafik


3. apr - 16. maj

Kunstnere fra "Huset" i Asnæs,

Maleri, skulptur og grafik


5. jun - 25. jul

Bispegårdsgruppen


7. aug - 12. sep

Pia Andersen, Maleri og grafik


18. sep - 24. okt

Jytte Rex, Blandformer, maleri, film m.v.


11. dec - 14. jan 2005

Maja Lisa Engelhardt, Textil og monotypi


Udstillinger 2002

Torben Heron

5. jan - 24. feb

Vibeke Tøjner


2. mar - 21. apr

Danske Grafikere


27. apr - 16. jun

Milena Bonifacini og Bodil Nielsen


22. jun - 28. jul

Kalundborg Kunstforenings 50 år jubilæumsudstilling


3. aug - 22. sep

Bispegårdsgruppen


28. sep - 3. nov

May-Britt Nyberg Chromy


9. nov - 15. dec

Gurli Gottlieb


Udstillinger 2000

Eva Miklos

8. jan - 13. feb

URBAN: tøj, textil og keramik


19. feb - 26. mar

Pontus Kjerrman, Skulptur og

Peter Martensen, Maleri


1. apr - 14. maj

Ole Christensen, Skulptur og

Ib Geertsen, Maleri


20. maj - 25. jun

Lærke Lauta, Maleri og Tegning


1. jul - 12. aug

Bispegårdsgruppen


19. aug - 24. sep

Henrik Andersen og Peter Egedal Andreasen


30. sep - 12. nov

Erling Jørgensen, Grafik og Maleri


18. nov - 31. dec

Pia Schutzmann, Maleri og Grafik


Gyrr

22. jan - 27. feb

Gallerie Rasmus udstiller spanske kunstnere


12. mar - 24. apr

"Øjeblikkets rum" - Linda Lildholt, Bente Polano, Elin Kristine Kroman


7. maj - 13. jun

Bispegårdsgruppen


25. jun - 31. jul

"Cirklen" - 14 kunstnere


13. aug - 18. sep

"Gyrr" - Poul Agger, Henrik Pryds Beck, Erik Rasmussen, Flemming Rodian, Preben Franck Stelvig


1. okt - 6. nov

Grethe Wittrock, Bente Brosbøl Hansen


19. nov - 1. jan 2010

Erik Hagens


Udstillinger 2009

Julie Sass

10. jan - 22. feb

Søren Elgaard


7. mar - 19. apr

5 x Jens tegner fugle


2. maj - 7. jun

Bettina Schori og Ole Akhøj


20. jun - 2. aug

Bispegårdsgruppen


15. aug - 20. sep

Ole Sporring


3. okt - 8. nov

Julie Sass, Dorte Jelstrup,

Marianne Therese Grønnow & Al Masson


21. nov - 10. jan 2010

Marina Pagh og Hanne Linde


Udstillinger 2007

José Vasconcellos

Udstillinger 2005

20. jan - 25. feb

Poul Janus Ipsen


3. mar - 8. apr 

Erik Heide og Kirsten Klein


14. apr - 20. maj

Anne F. Møller, Charlotte Schrøder, Gurli Elbækgaard, Kirsten Christensen og Mette Marie Ørsted


26. maj - 1. jul

Torben Heron


7. jul - 12. aug

Bispegårdsgruppen


18. aug - 23. sep

Værker fra Vestsjællands Kunstmuseum


29. sep - 11. nov

Hans Pauli Olsen og Hjørdis Haack


17. nov - 6. jan 2008

José Vasconcellos


Arne Haugen Sørensen

22. jan - 25. feb

Jens Peter Helge Hansen og Lars Rasmussen


5. mar - 15. apr 

Eyvind Olesen


23. apr - 29. maj 

Eva Weis Bentzon


11. jun - 24. jul 

Annette Juel, Annette Jersild, Maiken Monnerup,

Kis Nellemann, Grete Balle og Jens Chr. Jensen


6. aug - 11. sep

Arne Haugen Sørensen


17. sep - 23. okt

Bispegårdsgruppen


5. nov - 16. dec

Berit Heggenhougen Jensen og

Hans Lembrecht Madsen


Udstillinger 2003

Maja Lisa Engelhardt

4. jan - 23. feb

Mindeudstilling -

Ulla Helga Iversen, Tekstil - Design og Maleri


1. mar - 20. apr

Leif Rydeng og Saltbækvig -

90 året for kunstnerens fødsel


3. maj - 8. jun

Steen Kepp og Carin Faaborg, Keramik og Collage


28. jun - 2. aug

Nyrealister, Maleri og Grafik


9. aug - 14. sep

Bispegårdsgruppen samt gæster


20. sep - 26. okt

Kunstnere fra Schleswig-Holstein,

Installation - Objekt - m.v.


1. nov - 14. dec

Eckhardt Johnsen, Maleri


Udstillinger 2001

Grete Balle

6. jan - 11. feb

Dag Aronson


17. feb - 25. mar

Mindeudstilling for Bendt Engelbrecht-Sørensen


31. mar - 6. maj

Karin Hougaard, Jannik Seidelin og Pia Jensen


12. maj - 24. jun

Mogens Gissel og Dick Nyhuus


30. jun - 26. aug

Bispegårdsgruppen


1. sep - 20 okt

Jens Bohr, Helle Baslund og Hanne Skyum


27. okt - 16. dec

Maja Lisa Engelhardt