Tidligere udstillinger

Tidligere udstillinger

Udstillinger 2017

Grete Balle

12.01 – 17.02

Hanne Ravn Hermansen & Anna Lindgren

 

02.03 – 07.04

Mona Dam, Birthe Reinau, Eva Thomsen &

Trine Bach Jacobsen

 

20.04 – 02.06

Birgitte Gyrd & Dorrit Worm

 

15.06 – 21.07

Bispegårdsgruppen

 

03.08 – 15.09

Erik A. Frandsen

 

28.09 – 03.11

galleri NB Viborg: Jacob Brostrup &

Vilmantas Marcinkevicius

 

16.11 – 22.12

Fyns Grafiske Værksted

 

Erik A. Frandsen

Udstillinger 2013

14. jan - 26.feb

Galleri Udengaard - Ebeltoft : Bent Holstein,

Heidi Bielfeldt, Johan Petterson, Marianne Markvad

 

10. mar - 15. apr

Lis Rejnert Jensen & Joe Ingvartsen

 

28. apr - 3. jun

Bispegårdsgruppen

 

16. jun - 22. jul

"En sten i skoen"

 

4. aug - 9. sep

Esben Hanefelt Kristensen

 

22. sep - 28. okt

"The Great Return" : Berlin Selected Artists

 

10. nov - 23. dec

Kissa Tindal & Marianne Fossgreen

 

Udstillinger 2012

Esben Hanefelt Kristensen

22. jan - 27. feb

Gallerie Rasmus udstiller spanske kunstnere

 

12. mar - 24. apr

"Øjeblikkets rum" - Linda Lildholt, Bente Polano, Elin Kristine Kroman

 

7. maj - 13. jun

Bispegårdsgruppen

 

25. jun - 31. jul

"Cirklen" - 14 kunstnere

 

13. aug - 18. sep

"Gyrr" - Poul Agger, Henrik Pryds Beck, Erik Rasmussen, Flemming Rodian, Preben Franck Stelvig

 

1. okt - 6. nov

Grethe Wittrock, Bente Brosbøl Hansen

 

19. nov - 1. jan 2010

Erik Hagens

 

Udstillinger 2011

Gyrr

23. jan - 14. mar

Keld Moseholm & Kalundborg Kommune:

Kunst indkøbt i Bispegården 1998-2008

 

27. mar - 9. maj

Mindeudstilling: Mogens Balle

 

22. maj - 27. jun

"Reflextions":Petro Lucaci, Romelo Pervolovici,

Torben Heron, Viggo Lynge

 

10. jul - 15. aug

Bispegårdsgruppen

 

28. aug - 3. okt

Hanne Sie, Ulrik Vintersborg,

Hanne Salamon, Joseph Salamon

 

16. okt - 21. nov

Anne Vilsbøll

 

4. dec - 9. jan 2011

Doris Bloom

 

Anne Vilsbøll

Udstillinger 2010

10. jan - 22. feb

Søren Elgaard

 

7. mar - 19. apr

5 x Jens tegner fugle

 

2. maj - 7. jun

Bettina Schori og Ole Akhøj

 

20. jun - 2. aug

Bispegårdsgruppen

 

15. aug - 20. sep

Ole Sporring

 

3. okt - 8. nov

Julie Sass, Dorte Jelstrup,

Marianne Therese Grønnow & Al Masson

 

21. nov - 10. jan 2010

Marina Pagh og Hanne Linde

 

Udstillinger 2009

Julie Sass

19. jan - 24. feb

Jorge Monras

 

8. mar - 13. apr

Niels Witten

 

26. apr - 1. jun

Sys Hindsbo

 

14. jun - 27. jul

Gruppe 99: Lise Ring, Grethe Tranberg,

Birgitta Hallberg & Gudbjörg Benediktsdottir

 

9. aug - 14. sep

Bispegårdsgruppen

 

27. sep - 2. nov

Lilybeth Sebaldus og Tonny Hørning

 

15. nov - 28. dec

Malene Schjøll, Linda Lildholdt og

Karen Kitani Harsbo

 

Udstillinger 2008

Lilybeth Sebaldus

20. jan - 25. feb

Poul Janus Ipsen

 

3. mar - 8. apr 

Erik Heide og Kirsten Klein

 

14. apr - 20. maj

Anne F. Møller, Charlotte Schrøder, Gurli Elbækgaard, Kirsten Christensen og Mette Marie Ørsted

 

26. maj - 1. jul

Torben Heron

 

7. jul - 12. aug

Bispegårdsgruppen

 

18. aug - 23. sep

Værker fra Vestsjællands Kunstmuseum

 

29. sep - 11. nov

Hans Pauli Olsen og Hjørdis Haack

 

17. nov - 6. jan 2008

José Vasconcellos

 

Udstillinger 2007

José Vasconcellos

7. jan - 12. feb

Bentemarie Kjeldbæk

 

18. feb - 23. mar 

Sonia Brandes, Jørgen Karlsen og

Stine Ring Hansen

 

1. apr - 7. maj 

Hans Chr. Rylander og Birthe Troest

 

13. maj - 18. jun

Grete Balle og Mogens Balle

 

24. jun - 30. jul

Bispegårdsgruppen

 

5. aug - 10. sep

Finn Richardt og Peter Bjørn Olsen

 

16. sep - 22. okt

Steffen Tast, Bruno Kjær og Frode Gundorf

 

28. okt - 3. dec

Finn Mickelborg og Ole Schjører-Hansen

 

9. dec - 14. jan 2007

Edition Atelier Clot

 

Udstillinger 2006

Finn Mickelborg

22. jan - 25. feb

Jens Peter Helge Hansen og Lars Rasmussen

 

5. mar - 15. apr 

Eyvind Olesen

 

23. apr - 29. maj 

Eva Weis Bentzon

 

11. jun - 24. jul 

Annette Juel, Annette Jersild, Maiken Monnerup,

Kis Nellemann, Grete Balle og Jens Chr. Jensen

 

6. aug - 11. sep

Arne Haugen Sørensen

 

17. sep - 23. okt

Bispegårdsgruppen

 

5. nov - 16. dec

Berit Heggenhougen Jensen og

Hans Lembrecht Madsen

 

Udstillinger 2005

Arne Haugen Sørensen

10. jan - 16. feb

Kunstnersammenslutningen M59,

Maleri, skulptur og grafik

 

21. feb - 28. mar

Frank Rubin, Maleri og grafik

 

3. apr - 16. maj

Kunstnere fra "Huset" i Asnæs,

Maleri, skulptur og grafik

 

5. jun - 25. jul

Bispegårdsgruppen

 

7. aug - 12. sep

Pia Andersen, Maleri og grafik

 

18. sep - 24. okt

Jytte Rex, Blandformer, maleri, film m.v.

 

11. dec - 14. jan 2005

Maja Lisa Engelhardt, Textil og monotypi

 

Udstillinger 2004

Pia Andersen

4. jan - 23. feb

Mindeudstilling -

Ulla Helga Iversen, Tekstil - Design og Maleri

 

1. mar - 20. apr

Leif Rydeng og Saltbækvig -

90 året for kunstnerens fødsel

 

3. maj - 8. jun

Steen Kepp og Carin Faaborg, Keramik og Collage

 

28. jun - 2. aug

Nyrealister, Maleri og Grafik

 

9. aug - 14. sep

Bispegårdsgruppen samt gæster

 

20. sep - 26. okt

Kunstnere fra Schleswig-Holstein,

Installation - Objekt - m.v.

 

1. nov - 14. dec

Eckhardt Johnsen, Maleri

 

Udstillinger 2003

Maja Lisa Engelhardt

5. jan - 24. feb

Vibeke Tøjner

 

2. mar - 21. apr

Danske Grafikere

 

27. apr - 16. jun

Milena Bonifacini og Bodil Nielsen

 

22. jun - 28. jul

Kalundborg Kunstforenings 50 år jubilæumsudstilling

 

3. aug - 22. sep

Bispegårdsgruppen

 

28. sep - 3. nov

May-Britt Nyberg Chromy

 

9. nov - 15. dec

Gurli Gottlieb

 

Udstillinger 2002

Torben Heron

6. jan - 11. feb

Dag Aronson

 

17. feb - 25. mar

Mindeudstilling for Bendt Engelbrecht-Sørensen

 

31. mar - 6. maj

Karin Hougaard, Jannik Seidelin og Pia Jensen

 

12. maj - 24. jun

Mogens Gissel og Dick Nyhuus

 

30. jun - 26. aug

Bispegårdsgruppen

 

1. sep - 20 okt

Jens Bohr, Helle Baslund og Hanne Skyum

 

27. okt - 16. dec

Maja Lisa Engelhardt

 

Udstillinger 2001

Grete Balle

8. jan - 13. feb

URBAN: tøj, textil og keramik

 

19. feb - 26. mar

Pontus Kjerrman, Skulptur og

Peter Martensen, Maleri

 

1. apr - 14. maj

Ole Christensen, Skulptur og

Ib Geertsen, Maleri

 

20. maj - 25. jun

Lærke Lauta, Maleri og Tegning

 

1. jul - 12. aug

Bispegårdsgruppen

 

19. aug - 24. sep

Henrik Andersen og Peter Egedal Andreasen

 

30. sep - 12. nov

Erling Jørgensen, Grafik og Maleri

 

18. nov - 31. dec

Pia Schutzmann, Maleri og Grafik

 

Udstillinger 2000

Eva Miklos

Knud Odde

Udstillinger 2014

11.01 - 23.02

KRAP

 

08.03 - 20.04

Hussein Tai

 

03.05 - 09.06

Havfruer & Frøkner

 

21.06 - 27.07

Bispegårdsgruppen

 

09.08 - 14.09

Knud Odde

 

27.09 - 02.11

Nina Ferlov & Bent Vinkler

 

15.11 - 21.12

Alexandra Mai Møller & Aino Møller

10.01 - 22.02

Nordatlantisk Mangfoldighed

 

07.03 - 19.04

Kunstgruppen PRO

 

02.05 - 14.06

Jens Flemming Sørensen

& Susanne Åmund

ved Galleri 5000

 

27.06 - 09.08

Bispegårdsgruppen

 

22.08 - 04.10

Hans Pauli Olsen, Marius Olsen

& Thorbjørn Olsen

 

10.10 - 22.11

Johanne Foss

 

29.11 - 09.01.2016

Aka Høegh

7. jan. - 19. feb.

”Mørke og lyse rum” ved:

  • Susanne Schmidt-Nielsen
  • Kristine Djurhuus
  • Michala Norup
  • Kristina Kvalvik
  • Kirsten Schauser

25. feb. - 9. april

Hans Börjeson & Birgitte Börjeson

 

22. april - 5. juni

JChristian Jensen & Niels Larsen

 

17. juni -30. juli

Bispegårdsgruppen

 

5. august - 17. september

Bente Marie Kjeldbæk

Udstillinger 2015

Johanne Foss

Udstillinger 2016

23. januar - 6. marts

Lilybeth Sebaldus &

Simon Grimm

 

19. marts - 1. maj

Bispegårdsgruppen

 

14. maj - 26. juni

Ole Olsen & Lene Elsner

 

9. juli - 21. august

Pia Andersen

 

3. september - 16. oktober

Dorthe Steenbuch Krabbe, Caroline Krabbe &

Luise Haugen

 

29. oktober - 18. december

Grete Balle, Retrospektiv 90-års fødselsdagsudstilling